Sardinië 2017: Scheepsdromen, ezelskoersen en puur volksfeest (Deel 5)
15 juli: Olbia naar Gavoi
Na een heerlijke nachtrust ben ik al vroeg uit de veren. Corry zorgt voor verse koffie en we raken aan de praat. Het onderwerp van gesprek: De Totem, een uniek prototypeschip waar Evert meer dan tien jaar met hart en ziel aan gewerkt heeft. Al het geld dat hij verdiende, vloeide rechtstreeks terug in dit schip. Puur vakmanschap en passie.
Wanneer ik vraag of ik eens mee mag varen op een tocht, reageren ze meteen enthousiast. Ik zie het zelf ook helemaal zitten en stel meteen mijn kandidatuur als chef-kok aan boord! 😉

Ter info : Tijdens ons recent bezoek lieten Corry en Evert me weten dat ze hun verhaal over de Totem met ons gaan delen! Blijf ons dus zeker volgen!!! Heel mooi verhaal
De weg naar het hart van Sardinië
Na een laatste snelle espresso bij een gezellige wijnbar stap ik op de bus naar aeroporto di Olbia. Vanaf daar vertrekt een vlotte busverbinding via Nuoro richting Gavoi, dieper het ruige binnenland in.
Onderweg tipt de buschauffeur me over een bijzonder lokaal fenomeen: ‘Il Palio degli Asinelli di Ollolai’ — een traditionele ezelskoers die vandaag plaatsvindt. "Doen!", denk ik bij mezelf. Dít zijn de toevallige tips waar je je plannen meteen voor omgooit.
Een gitaarsolo in Gavoi
Eerst ga ik op zoek naar mijn slaapplek: B&B Mariposas (wat in het Italiaans vlinders of f
arfalle betekent). Een prachtig gerestaureerde woning in het hart van Gavoi.

Wanneer ik kort na de middag in de zinderende hitte op het pleintje aankom, klinken er plots scheurende elektrische gitaarriffs door de steegjes. Ik bel aan, maar er wordt niet opengedaan. In plaats van te stressen, ga ik lekker in de schaduw zitten en geniet ik van het geïmproviseerde concertje. Even later bel ik opnieuw aan. Het blijkt de eigenaar zelf te zijn die volledig opging in zijn gitaarspel! De ontvangst is bijzonder hartelijk en de kamer piekfijn verzorgd. Tijd voor een korte siësta om de hitte door te spoelen en me klaar te maken voor Ollolai.
Il Palio degli Asinelli: Het échte Sardinië
Een vriendelijk Italiaans gezin pikt me op en zet me netjes af aan de rand van Ollolai. En wat een feest blijkt dat te zijn: de Palio degli Asinelli is zonder twijfel HET evenement van het jaar in de streek!

De lokale bewoners die naast me staan te supporteren, leggen me met pretoogjes uit dat het een knipoog en een speelse parodie is op de befaamde Palio van Siena — maar dan op eigenzinnige Sardijnse wijze, met ezels. De energie is aanstekelijk: traditionele muziek, lachende en dansende mensen, een volksfeest in zijn puurste vorm. De regionale omroep zendt het spektakel zelfs live uit.
Dit is Sardinië zoals je het nergens anders vindt. Geen gemaakte folklore, maar pure vreugde en trots. Als mens word je hier gewoon ziels- en zielsgelukkig van.
Het is al diep in de nacht wanneer ik probeer terug te geraken naar Gavoi. Het universum (en de Sardijnse gastvrijheid) laat me weer niet in de steek: een paar olijke, goedgezinde Italiaanse ragazzi pikken me op en brengen me veilig thuis.
Terug naar de magie: Culinaire wijnreis Sardinië in september 2027
Het zijn precies dít soort onvergetelijke momenten, de warmte van de mensen, het eerlijke eten en de rijke wijnen die me altijd zijn bijgebleven.
In september 2027 — exact 10 jaar na dit avontuur — keer ik met Cooks on the road terug naar dit magische eiland voor een exclusieve cultinaire wijnreis. Geen platgetreden toeristische paden, maar proeven van het authentieke Sardinië:
Bezoeken aan kleinschalige, gepassioneerde wijnboeren
Eten aan lange tafels met lokale specialiteiten en verhalen
De ongeëvenaarde gastvrijheid ervaren van het ongerepte binnenland
Wil je er in 2027 bij zijn of alvast meer informatie ontvangen over deze reis? Stuur me gerust een berichtje of bekijk het programma
Carpe diem,
Dirk




Opmerkingen